Praha, Dům čtení, 10. 1.–10. 9. 2012
Liberec, Experimentální studio, 24. 11. 2012
Nová Paka, Městská knihovna, 2. 10.–31. 12. 2013
Děčín–Podmokly, Ukradená galerie, 13. 2.–20. 2. 2013
Kolektivní výstavy:
Vy troubo! (Pro Jiřího Koláře), Velká galerie zámku v Hradci nad Moravicí, 9. 9.–31. 10. 2014
Záznam z vernisáže v Domě čtení: Knižní svět (Česká televize) 22. 1. 2012.
V případě několika svých textů, které jsou rozvrženy zároveň jako grafická kompozice, jsem už dlouho uvažoval i o “zveřejnění” v podobě výstavy, protože je to zase jiný způsob setkání s nimi.
Vystavené texty si můžete prohlédnout i na monitoru svého počítače – Clona i Kabinou vzhůru jsou tu uloženy ve formátu PDF.
Výstava v Nové Pace je navíc rozšířena i o několik fotografií.
Kabinou vzhůru si také “zahrálo” i v krátkém filmu o knížce Stisk (režie Martin Langer, ČT 2).
Zpráva o výstavě v Domě čtení – Tomáš Čada
Autor se rozhodl k jinému způsobu zveřejnění svých textů Clona (2002) a Kabinou vzhůru (2005), díky kterému více vyniká rozvržení slov v ploše. Zřetelněji je možné sledovat kompozici významů, která je tu založena jak na vnitřní výpovědi jednotlivých básnických útržků, tak na jejich grafických vztazích. Oba Typltovy texty byly zveřejněny časopisecky i knižně, Clona dokonce získala díky výtvarníku Janu Měřičkovi také podobu originální autorské knihy, ale i na tom se ukazuje, že formát obvyklé literární publikace rozevláté formě Typltova psaní úplně nesvědčí. To, co čteme, totiž nepůsobí pouze jako básnický útvar, ale i jako intelektuální bludiště, ve kterém si čtenář může sám určovat směr čtení a interpretace, a v neposlední řadě tu máme co do činění i se svébytným výtvarným artefaktem. Další způsob přesahu, tentokrát do oblasti zvukové, naznačila i performance při vernisáži, ve které autora podpořili hudební skladatelé Martin Smolka a Petr Cígler.
Související stránky: Dům čtení.
Foto na plakátu Roman Machek, snímek z výstavy v Nové Pace Lukáš Hejtman.